Augalų planavimas su dangomis
Šiandien apie augalų ir dangų darną kalbamės su „Svajų Sodai“ įkūrėja, statybų inžiniere bei želdynų dizainere Jotaura Jokšaite.
Pirmasis ir pats aktualiausias klausimas kraštovaizdžio profesionalei, kaip teisingiausia suderinti aplinkotvarkos elementus ir planuoti augalus, kad bendras vaizdas džiugintų. Specialistė išskiria keletą sėkmingo aplinkotvarkos įrengimo etapus:
„Augalų planavimas. Pirmas etapas: išklausyti kliento poreikius, norus bei viziją, aptarti galimus sprendimus ir biudžetą“ sako Jotaura, ir prideda, kad išsamus teritorijos tyrimas padės nustatyti svarbius aspektus, tokius kaip dirvožemio tipas, klimato sąlygos, esami natūralūs ištekliai, erdvės geometrija, gretimybės ir kt.
Augalų planavimas. Antrasis etapas: pasiūlymai, eskizavimas ir planavimas.
„Projekte ar plane turi būti visi atsakymai apie dangas ir augalus – pavadinimai, kiekiai, sodinimo atstumai bei kita reikalinga informacija. Prieš įrengiant dangas ir žaliąsias zonas reiktų pasirūpinti drenažo, laistymo (laistymo sistema turi būti pritaikyta vejai, gėlynams ir medžiams- kapiliarinis laistymas, rotoriniai purkštukai, automatinis laistymas) ir vejos pjovimo roboto sistemų įrengimu (jei tokios bus).
Foto: asmeninės (eskizas, vizualizacijos iš projektų Svajų sodai)
Suplanavus (eskizai, planas, projektas) takus, akmenų grupes, betono dangos zonas, konstrukcijas, bei mažosios architektūros elementus, pradedamas planuoti darbų eiliškumas – dažniausiai kietieji elementai (takai, akmenys, betono gaminiai) yra įrengiami pirmiau, o vėliau įterpiami augalai. Taip yra dėl to, kad kietieji elementai dažnai reikalauja didesnio žemės darbų paruošimo, o augalai yra jautresni ir lengviau pažeidžiami.
Tačiau jei reikia sodinti didelius medžius, naudojant techniką (pvz., ekskavatorius ar specialią medžių sodinimo techniką), darbų eiliškumo aspektas gali pasikeisti, nes šie darbai gali būti sudėtingesni nei dangų įrengimas.
Tuomet eiliškumas turėtų būti toks:
- Dideli medžiai ir krūmai;
- Dangos;
- Kiti (žoliniai) augalai.
Sodinant žolinius augalus svarbu tinkamai apsaugoti jau įrengtas dangas- patartina kietąsias dangas uždengti audiniu ar kita tam pritaikyta medžiaga.